نحوه اقدام برای پروژه های سرمایه گذاری

store_icon

با خودمان شروع کنیم

روانشناسی پول از جمله بحث‌هایی است که در جامعه‌ی ما به اندازه‌ی اهمیت آن، مورد توجه قرار نگرفته است.
بسیاری از مردم و حتی نشریات، روانشناسی پول را با روانشناسی پولدار شدن اشتباه می‌گیرند و بخش عمده‌ای از مطالبی که در حوزه روانشناسی پول مطرح می‌شود، بیش از آنکه علمی باشد، انگیزشی است.
به همین علت، متمم تصمیم گرفته است بحث روانشناسی پول را به صورت جدی‌تر مورد بررسی قرار دهد.
البته ما همواره به صورت پراکنده در مورد روانشناسی پول صحبت کرده‌‌ایم، اما تعریف رسمی درس روانشناسی پول، به این معناست که از این به بعد متمم قصد دارد این مبحث را به صورت ساختاریافته و منظم، پیگیری کند.
زندگی ما انسانها با رابطه‌هایمان ساخته می‌شود. رابطه با دوست. رابطه با همکار. رابطه با همسر. رابطه با شغل. رابطه با محل زندگی. رابطه با پول و ده‌ها رابطه‌ی دیگر.
ما به رابطه‌هایمان اهمیت می‌دهیم و برای بهبود آنها تلاش می‌کنیم، اما رابطه با پول، کمتر از سایر رابطه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.
روانشناسی پول، به بررسی رابطه انسانها با پول می‌پردازد.
تقریباً مشابه همه‌ی ناهنجاری‌های روابط دیگر را در رابطه با پول هم می‌توان دید:
• عشق به پول
• نفرت از پول
• وسواس نسبت به پول
• حسادت نسبت به پول و پولدار
• تکیه کردن بیش از حد به پول
• اعتیاد به کسب پول
• بی میلی به پول و …
در بسیاری از جوامع توسعه یافته، شغل و تخصصی به نام Money Therapist وجود دارد که تخصص گرانقمیت و ارزشمند آنها، بررسی رابطه انسانها با پول و تلاش برای بهبود این رابطه است.
این نوع تلاش و نگرش در کشور و فرهنگ ما، که نگرش به پول با پیش قضاوت‌ها و تعصبات مختلف مخلوط شده است، بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است.
آشنایی با این حوزه، ضمن اینکه به بزرگسالان برای تحلیل و بهبود نگرش‌ ایشان به پول، کمک می‌کند، باعث می‌شود تا فرزندان خود را هم با نگرش بهتری پرورش دهند.

50_percent

توان مالی و تمایل خود را مشخص کنید

مدیریت سرمایه در گردش یکی از مهم‌ترین مسائل مدیران مالی است و آن‌ها همواره سعی در تعیین سطحی منطقی جهت سرمایه در گردش دارند. معیار مورد استفاده برای سنجش سرمایه در گردش، دورۀ چرخۀ تبدیل وجه نقد می‌باشد. هنگامی که شرکت از منابع خود به طور منطقی استفاده نماید، بدین معنی که شرکت بتواند درقبال رویدادها و فرصت‌های غیرمنتظره واکنش نشان ‌دهد این منابع می‌توانند توان رقابتی ایجاد کنند.تحلیل بنیادی (Fundamental analysis) یکی از روش‌های مورد استفاده برای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه محسوب می‌شود تا با استفاده از این روش بتوانند از سود مناسبی در بلند مدت بهره‌مند شوند. چنانچه در مطلب سرمایه‌گذاری برای تازه واردان بیان شد، یکی از گام‌های اصلی در تحلیل بنیادی(فاندامنتال) بررسی وضعیت مالی شرکت‌ها (با استفاده از صورت‌های مالی)، سودآوری آن‌ها و تصمیم‌گیری برای انتخاب سهام شرکت‌ها است. به این منظور برآن شدیم در مطالبی به عوامل اساسی و مهم در بررسی وضعیت مالی و سودآوری شرکت‌ها بپردازیم.

اولین گام و یکی از مهمترین معیارهای سنجش وضعیت مالی و سوددهی شرکت‌‌ها، ارزیابی صورت‌های مالی آن‌ها است که منعکس کننده اطلاعات مالی و شرایط دارائی‌ها و بدهی‌های شرکت خواهد بود.لذا برای ارزیابی وضعیت مالی شرکت‌ها و موسسات تجاری، شناخت عناصر و اجزای تشکیل‌دهنده این صورت‌های مالی ضروری است. در این مطلب به بررسی صورت‌های مالی اساسی شرکت‌ها (ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت گردش وجوه نقد، صورت سود و زیان جامع) و شناخت اجزای اصلی آن خواهیم پرداخت.

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی می تواند در زمینه های زیر صورت پذیرد:
۱-بررسی نسبتهای نقدینگی و میزان توان شرکت در بازپرداخت بدهی های کوتاه مدت.
٢- بررسی نسبتهای عملیات از جمله گردش کالا و تولید بطوریکه بتوان فرآیند را از زمان تامین مواد اولیه و زمان تولید و مدت انتظار برای توزیع و فروش و نهایتا دوره نقد شوندگی آن را بررسی و تحلیل نمود.
۳-بررسی استفاده بهینه از داراییهای ثابت و منابع سرمایه ای.
۴-ارزیابی و بررسی توان مالی شرکت در پرداخت بدهی ها و بازپرداخت تسهیلات مالی دریافتی.
۵-بطورکلی بررسی وضعیت ساختار سرمایه.
۶-ارزیابی پروژه ها و طرحهای در دست اجرا.
٧-بررسی توان و قدرت بنگاه اقتصادی در جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیم.
٨-تجزیه تحلیل اقلام هزینه و بهای تمام شده آالای ساخته شده و فروش رفته.
٩-بررسی ساختار منابع انسانی و دهها موضوع مرتبط با عملیات شرکت.

80_percent

پروژه های مناسب خود را در سایت انتخاب کنید

برای ارزیابی طرحهای سرمایه گذاری ۴ روش زیر وجود دارد:
الف) خالص ارزش فعلی Net Present Value (NPV)
ب) نرخ بازده داخلی (درونی) Internal Rate of return (IRR)
ج) دوره برگشت سرمایه Pay Back Period(PBP)
د) نرخ بازده حسابداری Average Rate of Return(ARR)

دو روش اول ارزش زمانی جریان های نقدی سرمایه گذاری را در طول عمرپروژه درنظر گرفته و دوروش دوم بدون در نظر گرفتن ارزش زمانی پول صرفاً به مدت بازگشت ونرخ بازگشت سرمایه گذاری توجه دارند.
الف) روش خالص ارزش فعلی ( NPV )
در این روش برای ارزیابی پروژه های سرمایه گذاری «ارزش فعلی خالص جریانات نقدی» محاسبه و بر اساس آن تصمیم گیری انجام می شود. اگر خالص ارزش فعلی جریانات نقدی یک طرح مثبت باشد، طرح پذیرفته می شود ولی اگر خالص ارزش فعلی جریانات نقدی یک طرح عدد منفی باشد، طرح پذیرفته نخواهد شد. در مواردی که خالص ارزش فعلی جریانات نقدی یک طرح صفر شود، شرکت در پذیرش یا عدم پذیرش آن مختار است.
ب) نرخ بازده داخلی یا درونی ( IRR )
نرخ بازده داخلی یا نرخ بازده درونی عبارت است از آن نرخی که اگر با آن NPV طرح محاسبه شود، NPV برابر صفر گردد.
شرط پذیرش یک طرح با استفاده از روش نرخ بازده داخلی این است که نرخ بازده داخلی طرح از نرخ هزینه سرمایه شرکت بیشتر باشد. چنانچه نرخ بازده داخلی طرح از نرخ هزینه سرمایه شرکت کمتر باشد، طرح نباید پذیرفته شود و در صورتیکه نرخ بازده داخلی طرح با نرخ هزینه سرمایه شرکت برابر باشد، شرکت در پذیرش یا عدم پذیرش طرح مختار است.
در مواردی که شرکت در نظر دارد از بین چند طرح پیشنهادی یکی از آنها را انتخاب کند، باید طرحی انتخاب شود که اولاٌ نرخ بازده داخلی آن از نرخ هزینه سرمایه شرکت بیشتر باشد و ثانیاٌ نرخ بازده داخلی طرح از نرخ بازده داخلی سایر طرحها بزرگتر باشد.
ج) دوره برگشت سرمایه (PBP)
دوره برگشت سرمایه دوره زمانی است که در آن سرمایه گذاری اولیه یک طرح به شرکت باز می گردد. برای مثال اگر سرمایه گذاری به میزان ۱۰۰۰ واحد پولی، دارای جریان نقدینه خالی ورودی به میزان ۴۰۰ واحد پولی در سال باشد، دوره برگشت آن ۲٫۵ سال (۲٫۵ = ۴۰۰ ÷ ۱۰۰۰ ) خواهد بود. براساس روش دوره برگشت سرمایه، یک طرح تنها هنگامی پذیرفته می شود که دوره برگشت سرمایه آن از مدت تعیین شده توسط مدیریت شرکت کمتر باشد. هنگام مقایسه دو طرح، طرحی که دوره برگشت سرمایه کوتاه تری دارد و این دوره کمتر از دوره تعیین شده توسط مدیریت شرکت می باشد، پذیرفته می شود.
دوره برگشت سرمایه دارای ۲ اشکال اساسی است:
اول این که در این روش بازده بعد از دوره برگشت در نظر گرفته نمی شود. بطور مثال اگر شرکتی دو طرح الف و ب با سرمایه گذاری هرکدام ۵۰۰۰ واحد پولی را در دست بررسی داشته باشد که جریان نقدی ورودی خالص طرح الف طی ۶ سال عمر مفید آن سالانه ۲۵۰۰ واحد پولی و جریان نقدی ورودی خالص طرح ب طی ۲ سال عمر مفید آن سالانه ۳۱۰۰ واحد پولی باشد، بر اساس دوره برگشت سرمایه، بدون توجه به جریانات نقدی سالهای سوم تا ششم طرح الف، طرح ب پذیرفته می شود.
مشکل دیگر روش دوره برگشت سرمایه این است که الگوی بازده ها در داخل دوره برگشت در نظر گرفته نمی شود یعنی ارزش زمانی پول مورد توجه قرار نمی گیرد. برای توضیح این مطلب به مثال بعد توجه کنید:
د) نرخ بازده حسابداری ( ARR )
نرخ بازده حسابداری عبارت است از متوسط سود سالانه حسابداری بعد از مالیات حاصل از طرح سرمایه گذاری تقسیم بر متوسط میزان سرمایه گذاری.
روش نرخ بازده حسابداری به دو دلیل معیاری گمراه کننده برای اندازه گیری مزایای ناشی از یک دارائی است: اول آنکه سود حسابداری معمولاٌ برابر جریان نقدینه نیست و ثانیاٌ در روش نرخ بازده داخلی ارزش زمانی پول در نظر گرفته نمی شود.

ترک لایف همواره کنار شماست

با مشاورین ما مذاکره کنید

یکی از روش هایی که سرمایه گذاران از آن برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه استفاده می کنند تحلیل بنیادی است زیرا استفاده از این روش باعث می شود تا سرمایه گذار در طول بلند مدت سود مناسبی را دریافت کند. در این میان یکی از گام های اصلی در تحلیل بنیادی بررسی مواردی است که جزء اصول فاندامنتال است که در ذیل آنها را معرفی می کنیم.
۱٫ بررسی وضعیت مالی شرکت ها (استفاده از صورت های مالی)
۲٫ سودآوری شرکت ها
۳٫ تصمیم گیری برای انتخاب سهام شرکت ها
برای ارزیابی وضعیت مالی شرکت ها و سوددهی شرکت ها باید به سراغ اولین و اساسی ترین معیارهای سنجش وضعیت مالی یعنی استفاده و بررسی صورت های مالی برویم زیرا صورت های مالی هستند که به صورت شفاف اطلاعات مالی، دارایی ها و شرایط آنها و بدهی هایی که شرکت دارد را به ما نشان می دهند. بنابراین برای ارزیابی وضعیت مالی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی باید بتوانیم عناصر و اجزای تشکیل دهنده این صورت های مالی را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم زیرا این امر بسیار ضروری است.
هدف از ایجاد یک واحد اقتصادی چیست؟
هدف اصلی موسسین و سهامداران از ایجاد یک واحد تجاری کسب سود و منفعت است در واقع کسب سود از موارد مورد انتظار تامین کنندگان اصلی یک واحد تجاری به شمار می رود از طرفی عملکردها و فعالیت هایی که در یک واحد تجاری نمود مالی دارند را می توان در صورت های مالی مشاهده کرد.
صورت های مالی
مجموعه عملیات تامین مالی و فعالیت های سرمایه گذاری را به صورت خلاصه صورت های مالی گویند، گزارش هایی که از طریق صورت های مالی فراهم می شوند حاوی موارد مهم و اطلاعات پرکاربردی هستند که از آنها برای سرمایه گذاری و افزایش اعتبار از آنها استفاده می کنند.
گزارش ها حاوی اطلاعات مهم مالی هستند که بر مبنای موارد زیر تهیه می شوند.
• حاصل فعالیت بنگاه اقتصادی در یم دوره زمانی مشخص
• تنظیم بر اساس استانداردهای مشخص و بر مبنای اصول حسابداری
• استفاده برای پیش بینی و مقایسه شرکت ها
چه چیزی در تدوین صورت های مالی به عنوان هدف مطرح است؟
آنچه که در تدوین و تنظیم صورت های مالی به صورت یک هدف مورد بحث است ارائه اطلاعاتی از وضعیت مالی، عملکرد مالی و منعطف بودن واحد تجاری به صورتی خلاصه و طبقه بندی شده است (یکی از اصول مهم حسابداری طبقه بندی اطلاعات مالی است) است و اما این گزارشات باید به گونه ای باشد که برای استفاده کنندگان غایی این اطلاعات به صورت گزارشی، سودمند باشد تا بتوانند تصمیمات مرتبط را به درستی بگیرند.

مستندات و مدارک پروژه را اخذ و با مشاورین خود مذاکره نمایید

طرح توجیهی شامل تحلیل اقتصادی یک پروژه یا طرح می‌باشد. هدف اصلی تحلیل‌های اقتصادی بررسی اقتصادی بودن یک پروژه برای سرمایه‌گذاری است.
سرمایه‌گذاران، دولت و نهاد‌های تجاری زمان تصمیم‌گیری در سرمایه‌گذاری‌های کلان روی محصولات جدید، بازار مصرف جدید، تکنولوژی نو، برنامه‌های جدید و زمان خرید یک سازمان با عدم قطعیت و ریسک بسیار بالایی مواجهند. مطالعات امکان‌سنجی (طرح توجیهی) اقتصادی اطلاعاتی را فراهم می‌آورد تا این تصمیم‌گیری‌ها به بهترین شکل خود انجام پذیرند.
طرح توجیهی شامل تحلیل اقتصادی یک پروژه یا طرح می‌باشد. هدف اصلی تحلیل‌های اقتصادی بررسی اقتصادی بودن یک پروژه برای سرمایه‌گذاری است. این ارزیابی معمولا شامل تحلیل‌های مالی می‌شود. طرح توجیهی اقتصادی (امکان سنجی اقتصادی) به طور کلی:
۱-میزان درآمد
۲-میزان هزینه
۳-تعادل بین درآمد و هزینه با توجه به ارزش زمانی پول(سود خالص)
هدف اصلی هر کسب و کار در جوامع سرمایه‌گذاری، بازگشت سود و یا به عبارت دیگر درآمد خالص مثبت می‌باشد. علی‌رغم اینکه بعضی از ایده‌ها در وهله اول عالی به نظر می‌رسند، اما همیشه اقتصادی نیستند. این ایده‌ها همیشه سود‌ده نیستند و یا حتی ممکن است بودجه سازمان پاسخگوی اجرای این ایده‌ها نباشد. بنابراین سازمان باید به طور مداوم زیر نظر داشته باشد و همچنین باید بودجه پروژه‌های آتی را در نظر بگیرد. طرح توجیهی اقتصادی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا بتوانند بودجه مورد نیاز قبل از اجرا پروژه را تخمین بزنند. این امر منجر می‌شود تا سازمان به طور موثر‌تری بودجه خود را مدیریت کرده و در پربازده‌ترین پروژه سرمایه‌گذاری کند. همچنین مطالعات امکان‌سنجی اقتصادی به سازمان‌ها نشان می‌دهد آیا بازنگری در طرحی که در وهله اول اقتصادی نبوده منجر به اقتصادی شدن آن می‌شود یا خیر.
در لغت نامه کمبریج طرح توجیهی اقتصادی به معنای بیشتر بودن درآمد‌های یک پروژه از هزینه‌های آن است.
سرمایه‌گذاران، دولت و نهاد‌های تجاری زمان تصمیم‌گیری در سرمایه‌گذاری‌های کلان روی محصولات جدید، بازار مصرف جدید، تکنولوژی نو، برنامه‌های جدید و زمان خرید یک سازمان با عدم قطعیت و ریسک بسیار بالایی مواجهند. مطالعات امکان‌سنجی (طرح توجیهی) اقتصادی اطلاعاتی را فراهم می‌آورد تا این تصمیم‌گیری‌ها به بهترین شکل خود انجام پذیرند.
یکی از اهداف مطالعات اقتصادی طرح توجیهی برآورد مزیت‌های یک پروژه برای سازمان خواهد بود که این برآورد شامل تحلیل‌های هزینه/درآمد است.
طرح توجیهی شامل راهکار‌های تجاری، مدیریت ریسک، مدل‌سازی محیط‌زیستی و علم ارتباطات می‌تواند سرمایه‌گذار را در تصمیم‌گیری صحیح با توجه به اطلاعات صحیح و تحلیل آن راهنمایی کند. این اطلاعات فرصت‌ها را بیشینه و تهدید‌های مورد توجه سازمان را محدود می‌کند. به عبارت دیگر این مطالعات شامل تحلیلی جامع از تهدید‌ها و فرصت‌های بازار برای سازمان است. طرح توجیهی اقتصادی به برآورد هزینه‌های تاسیس و عملیاتی مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری، جریان مالی، درآمد، نرخ بازگشت سرمایه، دوره بازگشت سرمایه و چگونگی نفوذ در بازار می‌پردازد.
این مطالعات با استفاده از مهندسین و پژوهشگران بسیاری با استفاده از نرم افزارهای برنامه‌ریزی و همچنین تکنولوژی‌های‌GPS و GIS برای تهیه یک ارزیابی اقتصادی برای سرمایه‌گذار انجام می‌شود.
مطالعات اقتصادی شامل موارد زیر می‌باشد:
۱-پیش‌بینی تقاضا برای صنعت، بنگاه اقتصادی و یا کالای جدید
۲-تخمین هزینه‌های آتی
۳-تحلیل موقعیت‌های رقابتی
۴-ملاحظات قانونی و محیط‌زیستی
۵-بررسی سناریو‌های مختلف با استفاده از سیستم‌های شبیه‌ساز تصمیم‌گیری

عقد قرارداد و شروع به کار نمایید

قرارداد یا عقد عبارتست از اینکه یک یا چند نفر در برابر یک یا چند نفر دیگر توافق به انجام کاری بکنند و مورد قبول آنها قرار گیرد
توافق دو یا چند نفر جزء اصلی تعریف قرارداد میباشد بعنوان مثال در خرید یک اتومبیل دو نفر توافق میکنند که یکی( فروشنده ) اتومبیل خود را به دیگری( خریدار ) بدهد و دیگری متقابلاً پولی به فروشنده پرداخت کند

قصد و رضایت درونی دو طرف بر انتقال مال یا انجام کاری برای وقوع یک قرارداد کفایت میکند و زمانیکه دو طرف با اراده آزاد بر موضوعی توافق کنند ملزم به رعایت آن میشوند و پس از آن در حق طرفین و افرادی که جانشین آنها میشوند ( قائم مقام قانونی ) نیز موثر است و نیاز به هیچ گونه تشریفاتی ندارد اما نکته مهم این است که به لحاظ مصالح اجتماعی قانونگذار شرایطی را به موارد فوق افزوده که در بعضی مواقع بدون توجه به آن شرایط و تشریفات ، مراجع قانونی از پذیرش قرارداد خودداری خواهند کرد
تنوع روابط اجتماعی و اقتصادی باعث شده که قراردادها نیز به تناسب آن ، متنوع شوند. در قانون مدنی ایران ، جوانب مختلف دسته ای از قراردادها توضیح داده شده مثل بیع ، اجاره ، وکالت ، رهن ، قرض ، حواله ، مضاربه ، مزارعه و تعدادی دیگر که به آنها عقود معین گفته میشود و دسته ای دیگر از قراردادها را که مشمول این موارد نمیشوند، بعنوان قرارداد میشناسیم و به استناد ماده ۱۰ قانون مدنی اگر متن آنها مخالف صریح قوانین نباشد معتبر و برای طرفین لازم الاجراست. قراردادها همچنین از جهت ذات حقوقی و آثار آنها به انواع دیگری تقسیم میشوند که دو نوع از مهمترین آنها عقد لازم و عقد جایز میباشد. عقد لازم قراردادیست که هیچکدام از طرفین نمیتوانند آنرا بهم بزنند مگر در قرارداد برای یکطرف حق فسخ پیش بینی شده باشد مثل قرارداد خرید و فروش و یا عقد اجاره . عقد جایز ، قراردادیست که هرکدام از طرفین هر وقت بخواهد میتواند بدون هیچ دلیلی آن را بر هم بزند مثل عقد وکالت . قراردادها همچنین از جهت تشریفات لازم برای تنظیم و اعتبار ی که دارند به دو دسته دیگر یعنی قرارداد رسمی یا قرارداد عادی تقسیم میشوند .از طرفی در تنظیم برخی قراردادها باید ضوابط و نکات خاصی را رعایت کرد مثل قراردادهای دولتی یا قراردادهای بین المللی.

به ترکیه سفر و پروژه خود را نهایی نمایید

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه ضمن تشریح اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۷، از افزایش سفر گردشگران ایرانی به ترکیه در این سال خبر داد.

سید جلال ابراهیمی – مدیر مرکز مطالعات ایران و ترکیه – در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال گذشته میلادی رشد اقتصادی ترکیه تحت تاثیر بی‌ثباتی‌های سیاسی در داخل و همچنین سوریه، عراق، درگیری‌های لفظی با مصر و همچنین تنش‌های ناشی از محاکمه رضا ضراب در آمریکا کاهش یافت.

وی افزود: حرکت اقتصادی صنایع کوچک و متوسط در ترکیه عامل اصلی حرکت اقتصادی بود. به طور کلی تقاضای خرید مسکن نه تنها رشد نداشت بلکه متوقف بود و حتی بسیاری از خریداران خارجی مسکن نسبت به فروش املاک خریداری شده، علاقه نشان دادند. گرچه تقاضاهایی از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس برای خرید ملک، ایجاد مجتمع‌های مسکونی در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ دیده شد.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت: جریان مجدد صادرات به روسیه بعد از ملاقات‌های اردوغان با رئیس جمهور روسیه در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ چهره خود را نشان داد و حرکت‌های خرید و فروش بین دو کشور جاری شد. گرچه هنوز رشد صنعت توریسم که از ۲۰۱۶ به بعد، بعد از ماجرای سقوط هواپیمای روسی متوقف شده بود هنوز به رقم‌های قبل از ۲۰۱۶ نرسیده است. این در حالی است که توریست‌ روسی علاوه بر ایجاد درآمد برای ترکیه عامل جذب توریست از کشورهای ثالث نیز بود.

ابراهیمی تصریح کرد: در نیمه اول و دوم سال ۲۰۱۷ نوسانات ارزی در ترکیه بالا گرفت تا حدی که اردوغان از مردم ترکیه درخواست کرد که ارزهای موجود در حساب‌ها یا در خانه‌های خود را به دولت بفروشند و نیز در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ از مردم خواسته شد که طلاهای خود را د ر اختیار بانک‌ها بگذارند و هر ماه در مقابل آن بهره سکه بگیرند و از طرف دیگر نوسانات ارز در مقابل لیر و دلار و یورو در بازار ترکیه عامل توقف چند روزه معاملات شد و دولت با وارد کردن ارز به بازار موفق به جلوگیری از تراکم بیشتر این امر شد و در ابتدای سال ۲۰۱۷ ارزش لیر شروع به افزایش تدریجی کرد. بعضی از صاحبنظران بورس در ترکیه پیش‌بینی می‌کنند ارزش لیر در مقابل دلار رو به رشد باشد باید توجه داشت که خریدهای ترکیه از اتحادیه اروپا یا بازار اروپا به یورو صورت می‌گیرد و از طرفی پرداخت‌های ترکیه به بانک جهانی با لیر صورت می‌گیرد و لذا ترکیه در سال ۲۰۱۷ میلادی تمام سعی خود را به توسعه تعرفه‌های تدریجی با کشورهای که با آنها مراودات اقتصادی مطمئن و رو به رشدی دارند، متمرکز کرد.